Yeni dönemde dünyada tarımdaki rolümüz artacak

Yeni dönemde dünyada tarımdaki rolümüz artacak

COVID 19 Pandemi süreci ile birlikte tarımın devletler açısından ne kadar stratejik öneme sahip olduğu anlaşıldı. Uluslararası piyasaların çalkalandığı süreçte sağlıkla birlikte insanların yeterli gıdaya olan ihtiyacı, kıtlık gibi risklerin gerçekleşme olasılığının yakınlığı devletlerin gündeminde yerini aldı. Tarım konusunda kendi kendine yetebilmenin öneminin çok net bir şekilde anlaşıldığını belirten Türkiye Tarla Bitkileri Üreticileri Merkez Birliği (Tarbigem) Genel Başkanı Fuat Kukut “Bu süreçte, şükür ki çok ciddi sıkıntı yaşamadan, tarımda üretime odaklanan stratejilerin ve çiftçiye verilen desteklerin ne kadar önemli ve yerinde olduğunu ülke olarak görmüş olduk.

Dünya genelini etkileyen bu tarz salgınlar da en büyük risklerden birisinin de devletlerin tarımsal ürünleri ithal edememesi, etse bile yüksek fiyattan almak zorunda kalması bunların sonucunda ise kıtlık yaşanmasıdır” dedi.. Türkiye’de çiftçiye verilen desteklerin dünyanın çoğu ülkesinde çiftçiye verilmediğini asıl sorunun ise pazarlama ve satış noktasında yaşandığını, aracı şirketlerin çiftçi üzerinde kurduğu ucuza alım politikasından kaynaklı çiftçinin emeğinin karşılığını alamadığını bu nedenle çiftçinin mağduriyet yaşadığını vurgulayan Tarbigem Genel Başkanı Fuat Kukut devletimizin aracı şirketlerle olan mücadelesinin ve sözleşmeli tarım gibi uygulamalarının çiftçinin kalkınmasında çok büyük öneme sahip olacaktır.

Türkiye’nin iklim koşulları, tarıma uygun arazilerinin çokluğu gibi avantajlarını düşündüğümüzde dünyanın 5 büyük tarım üreticisinden biri olma hedefinin gerçekleşmesinin çok zor olmayacaktır” şeklinde konuştu. Fuat Kukut “Covid 19 Pandemi sürecinde ülke olarak sağlık ta olduğu gibi tarımda da kendi kendine yeterlilik konusunda güzel bir performans sergiledik. Bu süreci iyi yönetenler ve kaynaklarını doğru şekilde kullanan ülkeler dünya tarımında çok daha fazla söz sahibi olacaktır. Türk çiftçisi bu süreçte hiç korkmadan tarımsal faaliyetlerine devam etti. Modern tarım, planlama ve verimliliği arttıracak diğer çalışmaların yanında dijital pazarlama faaliyetleri ile dünya pazarında ki rolümüzün daha da artacağına inanıyorum dedi.

 

Yeni dönemde dünyada tarımdaki rolümüz artacak

Bir cevap yazın