Bilim Kurulu’ndan tarım işçileri için ‘’koronavirüs mesafesi’’ kararı

Bilim Kurulu’ndan tarım işçileri için ‘’koronavirüs mesafesi’’ kararı

Bilim Kurulu’ndan tarım işçileri için ‘’koronavirüs mesafesi’’ kararı

Dört mevsimi bir arada yaşayan Türkiye, iklimi ve verimli toprakları sayesinde tarım yönünden oldukça bereketli bir ülke. Baharın gelmesiyle birlikte mevsimlik işçilerin arttığı ülkemizde tarlaya ekim işlemleri koronavirüs salgınına denk geldi. Üretimde aksaklıklar yaşanmaması adına  ek tedbirler alınmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, işçilerin sağlık kontrolleri yapılmadan yola çıkmaması kararını aldı. Çadırlar arasındaki mesafe ise en az 2 metre olacak.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, salgına yönelik bir tedbiri daha devreye soktu. Mevsim ve tarım işçileri ile ilgili yeni kararlar alındı. Karara göre, tarım işçilerinin çevrede yaşayanlarla sosyal iletişimi kesilecek. Market, pazar gibi günlük ihtiyaçların karşılanması için bir temsilci seçilecek. Bu kişi dışında kimse alışveriş yapmayacak. Çadırlar arasında en az iki metre olacak.

İşte Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler;

1) Mevsimlik işçiler seyahate başlamadan önce COVID-19 ile uyumlu semptom sorgulaması ve ateş ölçümü yapılacak.  COVID-19 ile uyumlu semptomu veya ateşi olanlara seyahatine izin verilmeyecek. Ateşi olmayan işçilerin seyahat süresince maske takmaları sağlanacak.

2) İşçiler çalışacakları şehire gittiklerinde konaklayacakları yerleri  il/ilçe emniyet müdürlüğüne haber verecek. Çevrede yaşayanlar ile iletişim kesilecek ve sosyal mesafenin sağlanmadığı alanlarda maske zorunlu olarak takılacak.

3) Günlük ihtiyaçların sağlanması adına temsilci seçilecek. Temsilci mevsimlik işçilerin tüm ihtiyaçlarını günlük olarak temin edecek. Bu temsilci aracılığı haricinde dışarıdan kimse alışveriş yapamayacak.

Gerekli hallerde işveren tarafından temsilciye ulaşım aracı sağlanacak.

4) 7-14 günlük periyotlarda işçilerin alından (lazer termometre ile) ateş ölçümleri yapılacak.

Çadırlarda ‘’2 metre’’kuralı

5) İşçilerin çadırlarda konaklaması durumunda, çadırlar arasında en az iki metre mesafe olacak. Çadırda kalacak kişi başına en az üç metrekare alan düşecek.

6) Tuvalet kabini sayısı minimum 10 kişiye bir tuvalet olacak şekilde olacak.  Tuvaletler çadırların en az 30-50 metre uzağında olacak. 30 kişiye bir duş olacak şekilde düzenlenecek.

7) Çevredeki çöpler sık sık toplanacak.

8) İşçilerden birinde vaka çıkması durumunda kafile son vakanın çıkmasından itibaren en az 10 gün bölgede karantinada tutulacak.

Bir cevap yazın