Veganlara özel badem peyniri tarifi

Veganlara özel badem peyniri tarifi

Veganlar beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlayamazlar. Bu nedenle alternatif besin değerine sahip ürünleri tüketmeleri gerekir. Bunların yanı sıra alerjik hastalıklara sahip olanlar ve eliminasyon diyetinde olanlar vücutta ve bağırsakta inflamasyona yol açan besin gruplarını belli bir süre beslenmeden tamamen çıkartma yoluna girerler. Eliminasyon diyetinde süresince peynir arayışındaki kişiler için ideal bir alternatif olarak badem peyniri tercih edilir. Peki badem peyniri nasıl yapılır? İşte detaylar…

Malzemeler;
1 Büyük Kase Badem (1 Gece önceden buzdolabında içme suyunda bekletilmiş.)
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Küçük Limonun Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
½ Bardak Sıcak Su
Baharatlar
Tarifi;
1 Gece önceden suda beklemiş bademlerin suyunu süzüp, tekrar sıcak su ile bekletilip kabukları soyulur. Sonrasında bademlerin suyu süzülüp blendıra alınır. Püre haline geldikten sonra içerisine; zeytinyağı, limon suyu, tuz, sıcak su ve dilediğiniz baharatlar (pul biber veya otlar) ilave edilebilir. Sonrasında tekrar blendırda tamamen pürüzsüz hale gelene dek püre haline getirilir ve tüm karışım bir tülbent üzerine alınır.
Tülbent sıkıca bağlanır ve bir süzgeç üzerine oturtulur. Bu tülbent üzerine tabak, bardak vs. gibi ağır bir madde konularak peynirin sıkıştırılması sağlanır. En az 24 Saat buzdolabında bekledikten sonra badem peyniri hazır. Daha uzun sürelerde bekletmek, daha sıkı bir peynir elde etmenize yardımcı olur.

Veganlara özel badem peyniri tarifi

 

Bir cevap yazın