Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları

Görüntüsü ile iştah açan ve estetik görünümü ile doğal manzara oluşturan üzüm, bol miktarda mineral ve vitamine sahiptir.

Üzüm çekirdeği ve kabuğu yüksek oranda PCO (proantosiyanidin) ve resveratrol içerir ki bu maddeler, bilinen en güçlü antioksidanlardır. Bu maddeler, meyvenin, doğada kendisini korumak için ürettiği şeylerdir. Bu maddeler siyah üzümde daha fazla miktarda bulunuyorlar ve siyah üzüme hafif buruk tadı veren de yine bunlardır. Üzümün başlıca faydalarını sıralayacak olursak;

Üzüm migrene iyi gelir.  Üzüm yardımıyla migrenin iyileştirilebileceğini belirten bazı sağlık uzmanları evde doğal ortamda hazırlanacak üzüm suyunun ve üzüm çekirdeğinin migren tedavisinde etkili olduğunu savunmaktalar.

Üzüm alzheimer hastalığına iyi gelir. Üzüm Alzheimer hastalığına sahip kişilerde amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Üzüm aynı zamanda beyin sağlığının korunmasında ve görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunur.

Üzüm hazımsızlığı giderir. Üzüm hazımsızlığı giderir ve hazımsızlığa neden olan unsurları ortadan kaldırabilir.

Üzüm meme kanserinden korur: Son dönemde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar, üzümün meme kanserine iyi geldiğini ortaya koymuştur. Günlük tüketilen doğal üzüm suyunun meme kanseri tümörlerinin oluşmasını engellediği düşünülmektedir.

Üzüm enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Üzüm antibakteriyel ve antiviral açısından zengindir. Bu nedenle çocuk felci ve herpes simpleks virüsüne karşı etkilidir.

Üzüm göz sağlığını korur: Üzümün göz ve görme sağlığını koruduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmaktadır. Üzümlutein ve zeaksantin bakımından zengindir ve bu maddeler yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Üzüm kolestrolü dengeler: Bazı sağlık uzmanları üzümün kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tuttuğunu savunmaktadırlar.

Üzüm böbrek bozukluklarını giderir: Üzüm böbrekler üzerindeki baskının azaltılması için gerekli olan ürik asiti bol miktarda içermektedir. Bu özelliğinden dolayı üzüm tüketimi, böbrek sağlığını koruma aşamasında önemli bir rol üstlenir.

Üzüm astıma iyi gelir. Üzüm akciğerlerde mevcut olan nem düzeyini arttırmada etkili olanı olan yüksek asimilasyon gücene sahiptir. Üzümün bu özelliğinden dolayı astım ataklarının şiddetini düşürdüğünü düşünülür.

Üzüm kabızlığı giderir: Üzüm kabızlık sorununun aşılmasında oldukça etkilidir. Üzüm şeker, organik asit ve poliyoz açısından zengin olduğu gibi, bir müshil olarak da görev yapabilmektedirler. Bu özelliğinden dolayı kabızlık ve basur sorunlarına karşı etkili olabilir.

Üzüm cilt sağlığı için faydalıdır: Üzüm genel cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir, ve cilt bakım ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Üzüm fitokimyasal ve antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm ayrıca cilt sağlığı için hayati önem taşıyan C vitamini bakımından zengindir. Üzümün cilde faydalarını sıralayacak olursak;

-Üzüm güneş yanıklarına karşı cildi korur.. Cilt üzerinde üzüm çekirdeği ekstresinin uygulanması zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Bu güneş yanığı nedeniyle meydana gelen kızarıklıklığı azaltır ve aynı zamanda güneş ışınlarının zarar verdiği hücrelerin onarılmasına yardımcı olabilir.

-Üzüm cilt ve deri sağlığına zarar veren serbest radikallere karşıda etkilidir ve onların cilde vereceği hasarı azaltabilir. Özellikle, üzümün içerdiği bol miktardaki C vitamini serbest radikallerin cilde verdiği zararın onarılmasında önemli rol oynar. Bunun dışında ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde üzüm önemli bir rol oynar. Bunun için çekirdeklerinden arınmış üzümün hamur halinde cilde 20 dakika boyunca uygulanması yeterlidir.

-Üzüm cildi yumuşatır. Üzüm çekirdeği ekstresi cildin nemli kalmasını sağlar. Bunu zengin miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla yapar. Ekstre edilen madde aynı zamanda bir exfoliant olarak işlev görür. Böylece cilt ölü hücrelereden temizlenir ve daha sonra cilt nemli, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

-Üzüm cildi gençleştirir. Üzümde mevcut bazı organik asitler, cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını kolaylaştırır. Üzüm kolajen oluşumu için gerekli olan C vitamini içerir. Ayrıca içerdiği maddeler hücre ve kan damarlarının sağlıklı kalması için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, üzüm vücuttan toksinleri kaldırarak hastalıklardan cilt üzerindeki etkisini kırar.  Cildi gençleştirir .

-Üzüm saç derisini besler. Günümüzde özellikle uzun saçların bakımının yapılması zor ve zahmetli bir iştir. Saçların özellikle kök kısımları besin eksikliğinden dolayı güçsüzleşir ve dökülme meydana gelir. Üzüm tüketimi bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Bir cevap yazın