Üzüm reçeli nasıl yapılır?

Üzüm reçeli nasıl yapılır?

Çekirdeksiz siyah veya beyaz üzümler ile hazırlayabileceğiniz tadına doyum olmaz bir yaz reçeli tarifi nasıl yapılır? işte tüm detaylar ve ayrıntıları…

MALZEMELER:

Yarım kilo çekirdeksiz üzüm

Yarım kilo toz şeker

1 bardak su

Bir çorba kaşığı limon suyu

Yarım paket vanilya

YAPILIŞI:

1. Çekirdeksiz üzümleri salkım kısımlarından ayırarak çöplerini temizledikten sonra elimize sadece taneleri kalacaktır. Üzüm tanelerini bir leğene alarak yarım saat suda bekletirseniz, zirai ilaç kalıntılarından arınmış olur. Sonrasında çekirdeksiz üzümleri bol su altında güzelce yıkayın ve süzgüye alın.

2. Reçel tenceresi içerisine toz şeker ve 1 bardak suyu koyun. Ocağın altını yakın ve orta ateşte şerbeti karıştırarak kaynatın.

3. Şerbetiniz fokurdamaya başlayınca içerisine süzgüde bekleyen çekirdeksiz üzümleri ilave edin ve karıştırdıktan sonra kısık ateşte pişirmeye bırakın.

4. Reçel kaynarken bir yandan da yüzeyinde köpükler oluşacağı için bu köpükler biriktikçe kepçe ile sıyırın. Yoksa reçeliniz kısa sürede şekerlenir.

5. Reçeli kısık ateşte kaynatmaya devam edin ve arada karıştırın. Maksimum 45 dakika sonra reçeliniz koyu kıvama ulaşmış olacaktır. Reçelin duruluğunu test ettikten sonra, ocaktan almaya yakınken içerisine limon suyu ve vanilyayı da ilave edip karıştırmayı unutmayın.

6. Bir taşım daha kaynayan reçelinizi artık ocaktan indirebilirsiniz.

7. Reçeliniz birkaç dakika soluklandıktan sonra hazırlamış olduğunuz steril cam kavanozların içerisine dikkatlice doldurabilirsiniz. Kavanozun üzerinde yarım parmak boşluk bırakıp, çevresini de bezle sildikten sonra kapağını kapatabilirsiniz.

8. Eğer reçelinizi kış aylarında tüketmeyi düşünüyorsanız, aylarca dayanması için reçel kavanozunu 10 dakika kaynamış suda beklettikten sonra ters çevirerek soğumaya bırakın.

9. Ev yapımı çekirdeksiz üzüm reçelinizi serin, kuru ve karanlık bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabınca da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın