Toprak Mahsulleri Ofisi’nden Nisan ayı hububat değerlendirmesi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden Nisan ayı hububat değerlendirmesi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat ve bakliyatta yağış, ekiliş ve gelişim analizi (Fenolojik Değerlendirme) Nisan ayına ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre, buğday ekilişinin, Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arttığı gözlenirken, diğer bölgelerde düşüyor. Mısır ekilişinde tohumluk satış verilerine göre ülke genelinde yüzde 10 ile 15 oranında artış olacağı öngörülüyor. Çeltik ekilişinde ise Mayıs ve Haziran ayı içerisinde yeterli yağış alınması durumunda ülke genelinde geçen yıl seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Bakliyat ekilişinde de öngörülerini kamuoyu ile paylaşan TMO, nohutta Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 20-25 oranında bir azalma, İç Anadolu Bölgesinde ise Ankara ve Eskişehir’de bir miktar artış, diğer illerde geçen yıla oranla büyük bir değişim beklenmiyor. Yeşil mercimekte ise ülke genelinde yüzde 9 oranında azalış olacağı tahmin edilirken, kırmızı mercimekte ise ülke genelinde yüzde 30 artış bekleniyor. Kuru fasulyede ise ülke geneli ekilişte yüzde 10-15 oranında artış tahmin ediliyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, ülke genelindeki yaklaşık 260 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda hububat alımı yapılacağı bildirilmişti. Ülkemizde hububat hasadının Mayıs ayının ikinci yarısında başlayacağı öngörülmüştü.

Bir cevap yazın