Tarımda koronavirüse rağmen ihracat artışı

Tarımda koronavirüse rağmen ihracat artışı

Günlerdir koronavirüsün etkisinde olan Türkiye’de tarım ürünleri ihracatı, geçen ocak-nisan döneminde artarken, sanayi ve madenciliğe bağlı sektörlerin ihracatında ise düşüş yaşandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, yılın ilk 4 ayında 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 13,6 azalarak 51 milyar 741 milyon 747 bin dolar oldu.

Ocak-Nisan döneminde Türk ihracatçılar tarım, sanayi ve madencilik olmak üzere 3 ana sektöre ürün sattı. Tarıma bağlı sektörlerin ihracatı yüzde 2,9 artarak 7,8 milyar dolara ulaşırken, sanayiye bağlı sektörlerin dış satımı yüzde 16,2 azalarak 38,6 milyar dolar ve madenciliğe bağlı sektörlerin ihracatı yüzde 6,4 düşerek 1,3 milyar dolara geriledi.

Türkiye’nin ihracat gerçekleştirdiği 27 sektörün 22’sinde düşüş kaydedilirken, 4 sektörde gerçekleşen artış dikkati çekti. Bu dönemde bir sektörün ihracatı ise yıllık bazda yatay seyretti.

Tarım ihracatı 3 başlıkta toplanıyor

Tarım sektörü ihracatı 3 ana başlık altında değerlendiriliyor. Bunlar;  bitkisel ürünler, hayvansal ürünler, ağaç ve orman ürünleri. Bitkisel ürünler ihracatında Nisan’da yüzde 5,1 artış ve Ocak-Nisan döneminde yüzde 8,4’lük bir yükseliş söz konusu. Nisan’da 1 milyar 244 milyon dolarlık ihracat sonucu Ocak-Nisan döneminde 5 milyar 339 milyon dolarlık bir hacme ulaşıldı.

Bitkisel ürünler arasında da yaş meyve ve sebze ihracatında Nisan’da yüzde 5,1 artış yaşanırken, Ocak-Nisan dönemindeki artış yüzde 21,6 seviyesinde. 4 aylık dönemde ulaşılan hacim 756 milyon dolar düzeyinde. Türkiye’nin tarımsal ihracatta elinin en güçlü olduğu ürünlerin başında fındık geliyor. Nisan’daki fındık ihracatı yüzde 45, 6 artarken, Ocak-Nisan döneminde yüzde 32,6 yükseliş görüldü.

5 sektör ihracatın yarısını karşılıyor

Türk ihracatçıların ocak-nisan döneminde en fazla ürün sattığı sektör ise ülkenin toplam ihracatının yüzde 13,6’sını sırtlayan otomotiv endüstrisi oldu. Bu sektörü kimyevi maddeler ve mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, çelik ve elektrik elektronik takip etti.

Söz konusu 5 sektörün dış satımı, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yarısına karşılık geldi.

Bu dönemde ülke ihracatında payı en az olan sektörler ise diğer sanayi ürünleri, süs bitkileri ve mamulleri, zeytin ve zeytinyağı, tütün, gemi ve yat olarak kayıtlara geçti.

Tarımda koronavirüse rağmen ihracat artışı

Bir cevap yazın