Tarımda ‘dijital pazar’

Tarımda ‘dijital pazar’

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin ürettiği ürünleri değer fiyattan alıcılar ve üreticilerle buluşturmayı hedefliyor. Bakanlık bu kapsamda Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamasını hayata geçirdi.

Çiftçilerin ürettikleri tarım ürünlerine uygun pazar bulabilmesi, tüketicinin talebi ve esnafın aradığı standartta ürün tedarik edebilmesi Dijital tarım pazarı ile kolay hale geldi. DİTAP sayesinde tarım ürünleri değer fiyattan online platform üzerinden alıcılar ve tüketicilerle buluşacak. Tarladan çıkarılan ürünün sofraya gelene kadar ki tüm sürecini kendi tedarik zinciri içerisinde tamamlaması bekleniyor. Bu durumda gıda fiyatlarına da bir denge getirmiş olacak. Çünkü bu sistemde araya aracılar girmeyeceği için fiyatlar katlanmayacak.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsıyor. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapı devreye sokulacak.

DİTAP’ı kullanan tarım sektörü paydaşlarının bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden yararlanacak.

Bakanlığın açıkladığı Dijital Tarım Pazarı ile çiftçinin elinde mal kalmaması vatandaşın da istediği sağlıklı ürüne kavuşması bekleniyor. Çiftçinin elinde mal kalmayınca Dijital Tarım Pazarı, daha fazla üretimi teşvik edecek. Böylece ürünlerde taban fiyatı oluşturulacak.

Türkiye’nin sebze-meyve üretiminin yüzde 10’luk kısmının DİTAP üzerinden geçmesi hedefleniyor.

 

Bir cevap yazın