Tarım ve Orman Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvurusu ne zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvurusu ne zaman?

 Tarım ve Orman Bakanlığı binlerce vatandaşın merakla beklediği 2 bin 153 personel alımı için müjdeli haberi verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık bünyesinde görevlendirilmek üzere 2 bin 153 sözleşmeli personelin 15-22 Mayıs tarihlerinde başvuru işlemlerini yapabileceğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuru şartları nelerdir? İşte, o detaylar…

2 bin 153 sözleşmeli kamu personeli alımı , KPSS tercihleri ile yapılacak. ÖSYM tarafından yayımlanacak KPSS tercih kılavuzuna göre atamalar yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının, sözleşmeli personel alımında, kamu kurum kuruluşlarında çalışan personelin atamasını yapmayacak olması, bir ilki oluşturacak.

ÖSYM’nin yılda iki defa yaptığı merkezi yerleştirmeler için “iki defa atanamama kuralı” artık çok az memur alımı yapıldığı için işlevini görememekteydi. Zira sözleşmeli statüdeki kurumsal alımlar artmış ve bazı adayların aynı yıla ait KPSS puanıyla atanması, adayların büyük tepkisine neden olmuştu. Bu konu yıllardır sorun olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir adım atılamamıştır.

Resmi Gazetenin 9 Mayıs 2020 tarihli ve 31122 sayılı Nüshasında yayımlanan 2506 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara bir geçici madde eklendi. Eklenen geçici 19. maddede, “Tarım ve Orman Bakanlığınca 2020 yılı içerisinde bu Esaslar kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında, hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların ataması yapılmaz.” denilmektedir.

Düzenleme 4/B sözleşmeli personel alımıyla ilgili iki kısıtlama getirmiştir. İlki, sadece Tarım ve Orman Bakanlığı 4/B alımı için geçerli olacak, ikincisi ise 2020 yılı ile sınırlı tutulacaktır. Bu yönüyle düzenleme 4/B alımları için bir ilktir.

Başvuru şartları neler?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapmış olduğu açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesine toplam 2 bin 153 sözleşmeli personel alımı daha yapılacağını söyledi. Alım yapılacak olan kadronun bin 163’ü mühendis, 11’i sağlık teknikeri, 50’si teknisyen, 139’u tekniker ve 790’ı veterinerlerden oluşacak.

Mühendis kadrosu için yükseköğretim kurumlarının ilgili birimlerinden mezun olmak şartı aranıyor. Sağlık teknikerleri için yükseköğretim kurumlarının en az ön lisans düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. 50 kişilik teknisyen kadrosu için en az ortaöğretim dengi mesleki teknik öğrenim şartı aranırken, tekniker kadrosu için ise en az ön lisans mesleki teknik öğrenime sahip olmak gerekiyor. Veteriner Fakültelerinden mezun olanlar ise 790 kişinin alınacağı veterinerlik kadrosu için başvuruda bulunabilecek.

Bir cevap yazın