Seracılık nasıl yapılır?

Seracılık nasıl yapılır?

Seralar bitkisel üretimin yıl boyunca yapılabilmesi için oluşturulan yapay alanlardır. Seracılıkta gerekli ışık, sıcaklık, nem ve hava bileşenleri yapay olarak oluşturulur.

Türkiye’de seracılık iki farklı dalda gelişme göstermiştir. Bu dallar Alçak ve Yüksek Seralar olarak adlandırılır. Alçak seralar küçüktür. Basit şekilde yapılırlar. Bu tür seralarda birçok dezavantaj vardır. Bunlar;

-İşçilik çok fazladır,

-Gerekli sera içi bileşenleri uygulamak çok zordur,

-Risk fazladır,

-Ürün kayıpları sıklıkla yaşanır,

-Doğal afetlere dayanıksızdır.

Yüksek seralar büyük girişimciler tarafından kurulur. Yüksek seraları kurabilmek için ekstra bilgi ve teknolojiye ihtiyaç vardır. Türkiye’de genellikle büyük gıda firmaları yüksek seraları tercih ederler.

Seracılıkta yer seçimi

Seracılık yaparken öncelikle seranın alçak mı yoksa yüksek mi olacağına karar vermek gerekir. Rüzgarın yönü ve şiddetine göre yer seçimi yapılır. Rüzgarın az olması sera için faydalıdır. Seranın kurulacağı bölgeler düz, hafif doğal ya da yapay engebeler ile belirlenir.

Arazinin meyili önemlidir. Meyil genellikle %0.3 ile %1 arasında olmalıdır. Arazinin meyili yüksek ise teraslar inşa edilerek tesviye yapılmalıdır. Serayı kuracağınız bölgede devamlı olarak su ve enerji olmalıdır. Bu konuda kesinti ve sorunlar yaşanmamalıdır. Kurulacak olan arazinin endüstri bölgelerinin dışında yer alması gerekir. Bu bölgelerden gelebilecek endüstriyel atıklara maruz kalınmamalıdır.

Seracılık yapılırken bitki seçimine de dikkat etmek gerekir. Her tür için farklı sulama ve gölgeleme ekipmanları, gübreleme ve serpinti gereksinimleri vardır.

Tohum ekimi

Seralarda yetiştirilecek ürün belirlendikten sonra saksı, kutu veya bahçeye ekim işlemi başlar. Tohumlar ilk önce saksıya ekilir. Saksıda hızla büyüyen yabani otlar temizlenir. Filizlenme süresi sıcaklığa, neme ve aldığı oksijen miktarına göre değişiklik gösterir. Toprak bu sürede nemli tutulur.

Tohumların ne kadar derine gömüleceği boyuta göre değişiklik gösterir. Genel kural tohumların çapının üç dört misli kadar derinliğe gömmektir.

Maksimum ışık aktarın

Seralara yeterli güneş ışığı verilmelidir. Karanlık ve bulutlu geçen kış günlerinde bile seranın en yüksek seviyede ışık geçirmesi gerekir. En yüksek ışık aktarımı yüzde 90-93 seviyesinde tek katman cam kaplama ile sağlanmalıdır. Seranın üzerini kapyalacak şekilde gölgelikler kullanılarak bitkilere gelen ışık dengelenmelidir. Yeterince gölgelendirme yapılmazsa bitkiler güneşten yanıp kuruyabilir. Gölgelendirme işlemi bitkilerin kuruması önler. Ne kadar gölgelendirme yapacağınız, yetiştirdiğiniz bitkilerin türüne göre değişiklik gösterir.

Seracılık nasıl yapılır

 

 

Bir cevap yazın