Pamuk ekim alanları daralacak mı?

Pamuk ekim alanları daralacak mı?

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ürün Masaları Mayıs Ayı Bültenleri yayınlandı. Pamuk bülteninde dikkat çekici değerlendirmeler vardı. Tarım ve Orman Bakanlığı, COVID-19 kaynaklı belirsizlikler, bir önceki yıl verimde yaşanan düşüşler, maliyetlerde yaşanan değişim ve münavebe gibi nedenlerden dolayı pamuk ekim alanlarında kısmen daralma bekliyor.

Türkiye’de pamuk üretim alanlarının tümünde ekilişlerin başladığı ve ekilişlerin ortalama %90’ının tamamlandığı kaydedilen Pamuk Bülteninde, “Ekilişlerde yağışlardan kaynaklı gecikmeler yaşanmakla beraber Mayıs ayı sonuna kadar ekim işlemlerinin tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca bölgelere göre ürün çıkışları farklılık göstermektedir” denildi.

Bültenin değerlendirme bölümünde, pamuk ekim alanlarıyla ilgili karamsar bir tablo ortaya konularak, şu ifadeler yer aldı: “COVID-19 kaynaklı belirsizlikler, bir önceki yıl verimde yaşanan düşüşler, maliyetlerde yaşanan değişim ve münavebe gibi nedenlerle pamuk ekim alanlarında kısmen daralma beklenmektedir”

Çiftçi pamuk yerine hangi ürüne yöneldi?

Bülten, pamuk üretiminden vazgeçen çiftçinin hangi ürüne yöneldiğinin de bilgisi verildi. Buna göre, pamuk alanlarından Şanlıurfa ve Diyarbakır’da buğday ve mısıra, Hatay’da mısıra, Adana’da mısır, soya ve yer fıstığına, İzmir ve Manisa’da sebze ve mısıra yönelme olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Pamuk ekim alanları daralacak mı

Bir cevap yazın