Organik tarımın bir adım ötesi ”Biyodinamik tarım”

Organik tarımın bir adım ötesi ”Biyodinamik tarım”

Organik tarım konusundaki en eski yaklaşımlardan biri olan biyodinamik tarım, gıda kalitesini toprak sağlığı ile birlikte hedefleyen bir tarım türüdür . Bu sebeple günümüzde giderek artan bir biçimde ilgi görmektedir.

Biyodinamik organik tarımda çiftliği bir organizma ve kendi kendine yeten bir varlık olarak düşünmek esastır. Her çiftliğin kendine özgü özelliklere yani bir bireyselliğe sahip olduğu kabul edilir. Hedef, çiftlik arazisinde üretilen her şeyi geri dönüştürme, toprağın sürdürülebilirliği, çıkan mahsullerin ve barınan hayvanların sağlıklı olarak devamlılığıdır. Çiftçi en düşük düzeyde tutulan dış girdi ile üretimini yapar ve mümkün olduğunda kendi çiftliğindeki malzemeleri kullanır. Bu özelliği ile biyodinamik organik tarım, çiftçiler için sürdürülmesi en ekonomik üretim ve işleme yöntemidir.

Biyodinamik tarım, Avusturyalı Rudolf Steiner’in antropozofik öğretilerine dayalı bir tarım türüdür. Biyodinamik tarımda tıpkı organik tarımda olduğu gibi sentetik gübre, hormon, pestisit,herbisit,genetiği değiştirilmiş organizmalar ,hayvan yemine katkı maddeleri vb. kullanılmaz, ürün rotasyonu esastır. Hibrid tohumların ve türlerin kullanımı da kesinlikle yasaktır.

Biyodinamik tarımın amacı, yapılan uygulamalar neticesinde yetişen sağlıklı bitkiler ve hayvanların dönüşüme katkısı sonucu toprağın yenilenmesini ve canlanmasını sağlayarak dünyayı iyileştirmektir. Bu tarım yönteminde uygun ekim, dikim ve hasat tarihlerini belirlemek için ayın hareketlerini izleyen astronomi takviminden faydalanılır.

Organik tarım

Organik tarımın bir adım ötesi ”Biyodinamik tarım”

 

Bir cevap yazın