Mevsimsel tarım ürünleriyle beslenmenin faydaları

Mevsimsel tarım ürünleriyle beslenmenin faydaları

Her mevsimin kendine özgü yetiştiği meyvesi ve sebzesi vardır. Uzmanlara göre tarımsal ürünleri mevsiminde tüketmek besin değerleri açısından önem taşıyor. Ayrıca mevsimi dışında yer alan gıdalarda, kullanılan ilaç ve hormon gibi maddeler vücudumuza geçiyor ve bu da kanser gibi bir çok hastalık için risk oluşturabiliyor. Peki mevsiminde beslenmenin faydaları nelerdir?

1. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvenin besin değeri her zaman daha fazladır. Mevsiminde yetişmemiş meyve-sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrid tohum, böcek ilacı ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır. Mevsiminde tüketilen besinin antioksidan özelliği daha fazladır. O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve minarelleri bünyesinde bulundurur.

2. Doğa için idealdir. Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi de düşük olur.

3. Daha ekonomiktir. Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya rağmen değil. Üretim aşamasında doğaya ters ekstra bir masraf çıkartmaz, maliyeti daha uygundur.
4. Kış aylarında mevsime uygun beslenmek, bu dönemde artan bakterilere karşı savaşacak vitamin ve mineralleri direkt olarak almamızı sağlar. Böylece grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı hem doğal hem etkili savaş mümkün olur. Kış aylarında, brokoli, lahana, kereviz, ıspanak, pırasa, havuç, turp gibi sebzeleri, armut, nar, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveleri tüketmek, bu dönemde yavaşlayan metabolizmayı hızlandıracaktır.

Mevsimsel tarım ürünleriyle beslenmenin faydaları

Bir cevap yazın