Köye destek tarlaya ‘’teşvik’’

Köye destek tarlaya ‘’teşvik’’

Köye destek tarlaya ‘’teşvik’’

Tüm dünyayı aylardır etkisi altına alan koronavirüs tarımın önemini bir kez daha hatırlattı. Türkiye’de bu noktada önlemlerini arttırırken teşvik paketine bir yenisini daha ekledi. Buna göre Türkiye’de ekilmeyen topraklar kalmasın diye köyüne dönene, tarıma başlayacak beyaz yakalıya, gençlere ve kadın üreticilere bol teşvik var.

Koronavirüs ile birlikte tüm dünya ekonomisi alt üst oldu. Özellikle İspanya gibi, üretime bağlı, tarım ile geçimin yaygın olduğu ülkelerde bu durum büyük ölçüde hissedildi. Bu noktada tarım politikalarında bir takım değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler yapılırken iklim krizi gibi temel sorunlar da göz önüne alındı.

Türkiye’de koronavirüs salgınından sonra özellikle köylere göç oranında artış yaşandı. Şehirler arası yasaklar başlamadan önce birçok vatandaş toprağını işlemek üzere yola koyuldu. Öte yandan şehirdeki beyaz yakalılar girişimci olarak üretime katılmanın, tarımı teknolojiyle harmanlayıp gıda zincirinde yer almanın yollarını arıyor.

Hükümet bu noktada devreye giriyor ve üretim zincirine katılmak isteyenlere yönelik yeni teşvikler sunuyor. Yakın zamanda genç çiftçiye önemli ölçüde hibe paketleri açıklanmıştı. Önümüzdeki günlerde bu projelerin devamının sağlanması bekleniyor.

Tarım gücüne ‘’stratejik destek’’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti MYK toplantısında kurmaylarına ‘Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın’ talimatı da tarım ve üretim konusundaki hassasiyetin ipuçlarını veriyor.

Yine bu dönemde Türkiye’nin tarımdaki gücüne güç katmak için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da işbirliğine giderek, Hazine’ye ait atıl tarım arazilerini çiftçilerin kullanımına açıyor.

IPARD I Programı ile desteklenen projelerin yatırım tutarının yüzde 50 ila yüzde 65’ine karşılık gelen kısmı için hibe verilirken; IPARD II Programı’nda hibe oranları yüzde 45 ila yüzde 70 arasında.

Proje kapsamında kendi köyüne dönmek isteyen gençler ve kadınlar öncelikli sayılacaklar. Verimli topraklarda ‘’stratejik ürünler’’ olarak adlandırılan hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri için ekilecek.

Bir cevap yazın