Koronavirüs tarım sektörüne nasıl yansıdı?

Koronavirüs tarım sektörüne nasıl yansıdı?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs, küresel ekonomiyi vurdu. Virüs sebebiyle bazı sektörler ağır yara alırken, bazı sektörler daha fazla para kazanmaya başladı. Koronavirüs salgını, tarım sektörünün dünyadaki stratejik önemini bir kez daha gösterdi. Peki koronavirüsün etkisi tarıma nasıl yansıdı?

Birleşik Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu yılın verimli geçeceğini düşünüyordu ancak beklenen olmadı. FAO, Koronavirüse karşı alınan önlemler yüzünden kimi ülkelerde gıda sıkıntısının yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” ilan ettiği Koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı risklere karşı ülkemizde resmi makamlarca aşamalı olarak alınan önlemler sürecinde, 18 Mart 2020 tarihli Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nın ardından, Cumhurbaşkanı tarafından, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı ile devreye girecek 100 milyar TL tutarındaki 19 maddelik tedbirler paketi açıklandı.

Hükümetler  kimi tarım ürünlerinde salgın nedeniyle ihracat yasakları getirdi. Gümrük uygulamalarındaki sıkılaştırmalar, tarım işçilerinin lojistik sıkıntıları gıda temininde sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Özellikle İspanya ve İtalya gibi Avrupa tarım ihtiyacının büyük ölçüde karşılandığı ülkelerde salgın yıkıcı sonuçlara yol açtı.

Salgının başladığı günden itibaren dört mevsimi bir arada yaşayan tarım ülkesi Türkiye’de de birtakım önlemler alındı. Sektör temsilcileri stok yönünden sıkıntı olmadığını dile getirirdi.

Korona virüs tarım sektörüne nasıl yansıdı

Korona virüs tarıma etkileri

Bir cevap yazın