Elazığ’ın tescilli üzümünde hasat zamanı ne zaman?

Elazığ’ın tescilli üzümünde hasat zamanı ne zaman?

Tescilli üzüm Öküzgözü ve Boğazkere başta olmak üzere 60 çeşit üzümün yetiştiği Elazığ’da, 110 bin dekarda üzüm hasadı yakında başlayacak. Eylül ayında hasadı gerçekleştirilecek ürünlerden bu sene verim beklentisi yüksek. Öyle ki 85 bin ton civarında ürün bekleniyor.

Türkiye’de üzüm konusunda sayılı illeri arasında yer alan Elazığ’da yaklaşık 110 bin dekar arazide yıllık 85 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. Özellikle üzüm bağları ile dikkat çeken ve sofralık üzümün yoğun olarak yetiştirildiği Elazığ’ın Hoşköy köyünde de Eylül ayı itibariyle tatlı bir telaş başlayacak. Sabahın erken saatlerinde kalkan bağ sahipleri, bir sezonluk emeklerinin karşılığını almak için üzümlerini toplamaya başlayacak. Mevsimlik işçiler için de önemli bir geçim kaynağı olan üzümün bu yıl kaç liraya satılacağı merak ediliyor. Elazığ’a has olduğu için Valilik başvurusu ise Coğrafi İşaret Tescili alan Öküzgözü ve Boğazkere dahil bölgede 60 farklı üzüm üretimi gerçekleştiriliyor.

Elazığ’ın en lezzetli üzümlerinin yer aldığı Şükrü Baran Bağları’na her sene olduğu gibi bu sene de ilgi büyük. Üzümlerin hasadı gerçekleşmediği halde  yerel ve ihraç talebi yüksek. Şimdi alıcı sabırsızlıkla bağ bozumunu bekliyor!

Bir cevap yazın