Dünyada ve Türkiye’de badem üretimi 

Dünyada ve Türkiye’de badem üretimi 

Dünyada ve Türkiye’de badem üretimi 

Dünyada badem üretimi yaklaşık 1,5 milyon tondur. Türkiye, ABD, Yunanistan, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya bademin ana üretici merkezlerindendir. Türkiye, Dünya Tarım Örgütü’nün  verilerine göre 90 bin ton yıllık üretimle dünyada en çok badem üreten 5. ülke konumundadır.

Badem, tohumla üretildiği gibi genellikle aşıyla yetiştirilir.

Badem fidanları 3-4 yaşındayken meyve hallindedir.  Olgunlaşan meyvelerin dış kabuğu kurur ve açılır. Kendiliğinden yere düşer. Genellikle 40-50 yıl ömrü vardır.

Tohumla üretilen badem birçok çeşide sahiptir. İklim şartlarının çoğuna kolay uyum sağlamasından dolayı ülkemizde Doğu Karadeniz

ve yüksek yaylalar dışında hemen hemen her bölgede yetiştirilmektedir.

Badem çeşitleri

Bademin birçok çeşidi vardır. Kullanım alanları çeşitlerine göre değişmektedir.

  • Diş bademi: Yarı yumuşak kabuklu olan bir türdür. Meyvesi iri; kabuğu delikli, kalınca yumuşak ve sarıdır. Dişle kolay kırılır. İçi yassı, geniş ve tatlıdır. Eylül’de olgunlaşır.
  • Taş bademi: Meyvesi orta iri, kabuğu sarı ve serttir. Zor kırılır. İçi dolgun, tatlı ve dayanıklıdır. Ekimde olgunlaşır.
  • Nurlu bademi: İlk olarak 80’li yıllardan sonra badem üretimiyle Datça yarımadasının uç bölgelerinde bulunmuştur. Kabuğu sert, meyvesi bilinen örneklerden daha iri ve tatlıdır. Ağustosta diğer cinslerine göre 15 gün geç olgunlaşır.
  • Gababağ: Nurlu bademinden daha küçüktür ve görüntüsü şeftali çekirdeğini andırmaktadır. Ağustosta olgunlaşır.
  • Acıpayam: Meyvesi daha küçük ve şeftali çekirdeği gibi acıdır. Genellikle  badem yağı üretiminde kullanılır. Ağustosta olgunlaşır.
  • Şeytan payamı: Çok küçük olması ve meyvesi çıkarılırken kabuğunu kıran kişiyi çok uğraştırması sebebiyle bu ismi almıştır. Fındık büyüklüğündedir ve tatlıdır. Ağustosta olgunlaşır.

Bir cevap yazın