Dünya tarımında tehlike çanları

Dünya tarımında tehlike çanları

Koronavirüs başladığı günden beri dünya ekonomisindeki dengeler değişmeye başladı. Bazı sektörlerde kazanç artışı yaşanırken bazı sektörlerde hareketlilik durma noktasına geldi. Sürdürülebilir tarımda İtalya ve Fransa gibi dünyada birinci sırada yer alan ülkeler salgından en çok etkilenen ülkelerden oldu.

Tarlalarda kalan ürünler ve yeni ürün ekiminin yapılamaması salgının bir diğer olumsuz etkisi. Birçok ülkede tarım ürünleri geride kalan aylarda tarlada çürüdü, halihazırda korona virüs nedeniyle mevsimlik işçiler çoğunlukla sınırları aşamıyor.

Koronavirüs sonrası ekonomideki olumsuz etkiler konuşulurken uzmanlar, koronavirüs salgınında gıda kıtlığı yaşanmaması için çiftçiye destek verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Salgını kısa zaman önce atlatan, tarımda büyük ölçüde ihracat yapan Çin’de  ortaya çıkacak üretim, ticaret ve ihracat sorunlarının küresel ekonomiyi etkilemesi bekleniyor.

Virüsle mücadelede ikinci aşamada olan İtalya’da virüsün bahar dönemine denk gelmesi çiftçilerin üretiminde sıkıntı yaşatıyor. Hükümetin getirdiği kısıtlamalar ile özellikle mısır, ayçiçeği ve yaz meyveleri üretiminde yeni sıkıntıların yaşanması bekleniyor.

Güney Afrika’da uzmanlar korona virüs salgınının bölgesel tarım ve gıda ihracatını fazlasıyla etkileyeceğini söylüyor. Dünyanın ikinci büyük tarım ülkesi ABD’de özellikle hayvancılık ve tarım sektöründe olumsuz gelişmeler bekleniyor.

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs kaynaklı ekonomik çöküntünün 500 milyon kişiyi yoksullaştırabileceğini bildirdi.

 

Bir cevap yazın