Dünya Çiftçiler Günü nedir? Neden kutlanıyor?

Dünya Çiftçiler Günü nedir? Neden kutlanıyor?

Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. ..Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun almış olduğu bir kararla 14 Mayıs 1984 tarihinden beri Dünya Çiftçiler günü kutlanmaktadır. Dünya Çiftçiler Günü’nde radyo ve televizyonda çiftçinin sorunları dile getirilir. Bu konuda açık oturumlar düzenlenir. Böylece geçimini topraktan aldığı ürünlerle sağlayan çiftçilerin, üreticilerin önemi vurgulanır.

Kısa adı İFAB olan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla bu kararı belirtmiştir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği uluslararası tarım üreticileri federasyonunun üyesidir. 14 Mayıs kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

14 Mayıs Çiftçiler Günü mesajları

-Yuvası için vatanı için çalışan tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

-Üretimin her aşamasında aktif olarak durmadan çalışan tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

-Tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

-Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin, Dünya Çiftçiler Günü’nü tebrik ediyorum.

-Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlar, ülkemizin fedakâr üretici kadınlarının ekonomik ve sosyal alanda daha ileri seviye de yer almasını dilerim.

-Tarımsal üretimin sürekliliğin sağlanmasında başı çeken kadınlar adına adanmış bir gün olan Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun. Her zaman üreten ve çalışan tüm emekçi kadınlarımızın yanındayız…

-Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

-Emekleriyle toprağı yoğuran çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

-Emekleriyle tarım eko sistemini ayakta tutan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun…

 

Dünya Çiftçiler Günü nedir? Neden kutlanıyor?

Bir cevap yazın