Dijital Tarım Pazarı’nda nasıl alışveriş yapılacak?

Dijital Tarım Pazarı’nda nasıl alışveriş yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftçinin ürünlerine rahatlıkla pazar bulabileceği, tüketici ve esnafın ise aradığı kalite ve standartlarda ürünü tedarik edebileceği sistem olan Dijital Tarım Pazarı, yakın zamanda devreye sokulacak. Üretici, tüketici ve sektörün kazanmasını hedefleyen online platform tarım ve gıda sektörüne nasıl bir açılım getirecek? Dijital Tarım Pazarı’nda nasıl alışveriş yapılacak?

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sayesinde arz ve talep dengelenebilecek ve hem ürün kıtlığının hem de fiyat dalgalanmalarının önüne geçilecek. Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan gıda israfının da önüne geçilecek.

Dijital Tarım Pazarı ile çiftçiler ile büyükşehirler de yaşayan küçük ve orta ölçekli satıcılar bir araya gelecek. Çiftçi malını daha iyi fiyata satması sağlanırken bakkal, market gibi küçük ölçekli tüketici işletmeler de uygun fiyata ürün alabilecek.

Dijital Tarım Pazarı’ndan alışveriş yapmak isteyenler https://www.dijitaltarimpazari.gov.tr/ adresi ile platforma erişebilecek. Bu sisteme kimlik numaraları ile e-devlet üzerinden kayıt olunabilecek. Alıcı, işletme sahipleri de sisteme kayıt olabilecekler. Böylelikle üretici çiftçiler ile tüketici işletmeler arada hiç bir komisyoncu olmada direkt platform üzerinden işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler.

DİTAP ile alışveriş yaparken izlemeniz gereken adımlar: 

-Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemini https://www.dijitaltarimpazari.gov.tr/ adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

-İkinci aşamada satın alınacak ürün ile ilgili talep oluşturmalısınız.

-Talebinize gelen teklifler içerisinden maliyet, yakınlık, kalite, vade gibi unsurları göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız.

-Son aşamada ürün size gönderilecektir.

Tarım bakanlığı yetkilileri sistemde bir çok ürünü önceden tanımlayarak alıcı ve satıcıların yanlış anlamalara ve ürün karışıklığı sebebiyle oluşacak zararlara maruz kalmaması için gerekli önlemleri almış. Kullanıcının tek yapması gereken almak istediği ürünü doğru iyi tanımak ve sistemde doğru seçmek.

 

Bir cevap yazın