Devlet destekli çiftçilik teşvikleri

Devlet destekli çiftçilik teşvikleri

Devlet geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılık ile uğraşan üreticiye, kendi iş yerlerini açmak isteyen esnaflara faizsiz kredi verirken, girişimciler için geri ödemesiz hibe ve devlet destek programları kapsamında teşvik kredileri hakkı tanıdı.

2020 yılında devlet destekli programlar ile kobi, çiftçi ve girişimcilere faizsiz krediler sundu. Bu kapsamda köye dönüş yapan genç çiftçilere 30 bin TL teşvik kredisi verdi. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından belirlenen programlara uygun olacak şekilde verilen hibe destekleri, tarımsal alanda üretim yapan çiftçilere verilen geri ödemesiz hibe destekleri, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere hayvan başına verilen hibe destekleri, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’nin işbirliği kapsamında verilen faizsiz ya da düşük faizli krediler, kobi ve esnaflara verilecek 50 bin tl faizsiz kobi kredisi için devlet işletme kredi faizi gibi imkanlar sundu.

Tarım desteği alabilmek için gerekenler 

Tarım hibeleri Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olan ve tarımcılıkla uğraşan çiftçilere verilir. Ödemelerin verilebilmesi için çiftçilerin gerekli şartları sağlamaları gerekir. Tarımsal destekler ve hibeler için gerekli şartlar şunlardır;

 • ÇKS’ye kayıt olmak
 • İl ve ilçe ziraat odalarına kayıt olmak
 • Ekilen dikili alanın tapusu veya kira sözleşmesi le birlikte yaptıkları faaliyetleri ziraat odalarına bildirmek

Şartların sağlanması halinde çiftçilere yapılacak ödemeler Ziraat Bankası ile olacaktır. Alınacak hibe miktarı hangi ürünün ekildiğine, ne kadarlık alanda ekim yapıldığına ve kilogram başına göre değişiklik gösterir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği programlar şunlardır;

 • Fındık bazlı gelir desteği
 • Organik tarım desteği
 • İyi tarım desteği
 • Bitkisel üretim yapan küçük aile işletmelerine destek projesi
 • Mazot, gübre ve toprak analiz desteği
 • ÇATAK desteği
 • Zeytin bahçeleri rehabilitasyon desteği
 • Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımı ve üretimi desteği
 • Sertifikalı fidan ve fide üretim / kullanım desteği

 Genç çiftçi projesi

Bu proje; şehirde yaşayan lakin köyüne yerleşmeyi ve kendi işini kurmayı düşünen gençlere hitap ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılması gereken başvurular sonrasında başvurusu onaylanan 24-30 yaş arasındaki gençler, Ziraat Bankası’ndan 30 BİN TL geri ödemesiz hibe alma şansına sahip oluyorlar.

Yani tamamen geri ödemesiz olan bu miktarı kendi işlerini kurmak için harcayabiliyorlar. Proje kapsamında gençlere maddi desteğin yanı sıra canlı hayvan desteği de sunuluyor.

Kırsal kalkınmayı ve gelişmeyi desteklemek adına başlatılan proje, gençleri eğitimli ve bilinçli çiftçiler olarak yetiştirmeyi de amaç ediniyor.

En az lise mezunu olan, 30 yaşından gün almamış, TC vatandaşı tüm genç çiftçi adayları hazırladıkları proje ile bu desteğe başvurabiliyor.

Bununla birlikte tarımla ilgili teknik lise ya da üniversite mezunlarına, bayan çiftçi adaylarına, kendisinin ya da ailesinin tarım işletmesi bulunanlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından öncelik veriliyor.

Bir cevap yazın