Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Şükrü Baran Bağları öyküsü

Türkiye’de şarapçılığın gizli kahramanı olarak anılan Şükrü Baran, 1942 yılında Elazığ’ın Çatalharman Köyü’nde doğdu. 1980 yılında bir aile şirketi kurdu ve sağlık sektöründe başarılı işler yaptı. 2001 yılında bütün işi çocuklarına bırakarak doğduğu topraklara döndü, organik tarıma ve besiciliğe başladı. Bir tutkusu da bağcılık olan Baran, başarısıyla Türkiye’nin ismini tüm dünyaya duyurdu.

Üzüm bağlarının son azizi olan Şükrü Baran, Amerikalı bir “Önolog” yani şarap uzmanı olan Daniel O’Donnel ile birlikte ‘’Öküzgözü’’ üzümünden gerçek anlamda bir dünya şarabı üretti. Türkiye’nin ilk single vineyard (tek bağ) konseptiyle üretilen Kayra Vintage Öküzgözü’nü ortaya çıkardı.

Şükrü Baran, ilk kez adını şarap etiketinin üzerine koyduran bir bağ sahibi. Şükrü Baran Bağları’ndan elde edilen o şarap şimdi, Paris’in iki Michelin yıldızlı iki ayrı restoranın mönüsünde yer alıyor. Şükrü Baran ismi ise Türk şarapçılığının yeni neslinin efsane isimi olarak tarihe geçti. Bu harika yolculuk ise 450 dönüm üzüm bağında başlayıp günümüze  kadar uzandı.

Kayra Şarapları’nın hammaddesini Türkiye’nin en özel bağlarından biri olan, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin yer aldığı Şükrü Baran bağları oluşturuyor.

Elazığ Merkeze bağlı Aydıncık köyünde bulunan, 280 dönümlük bir arazide yer alan üzüm bağları, ”iyi tarım sertifikası”na sahip. Şükrü Baran Bağları’ndan yılda ortalama 300 ton mahsül alınıyor.

Bir cevap yazın