Beyaz yakalılar ‘tarlada’ çalışacak

Beyaz yakalılar ‘tarlada’ çalışacak

Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden biri olan İngiltere, tarım dışı alanlarda çalışanlardan çiftliklerde yararlanmak için program başlattı. Mühendis, garson ve avukat gibi mesleklere sahip olanlar tarım sektöründe çalışmaya teşvik edilecek.

İngiltere’de Corona virüs salgını nedeniyle insanlar evlerde kapalı olarak yaşamını sürerken, tarım ürünlerinin toplanması ve dağıtımı da sorun haline geldi. Maskeyle marketlere gidilip alışveriş yapılarak ve internetten sipariş verilerek bir şekilde ihtiyaçlar giderilirken, tarlalardaki ürünlerin toplanamaması halinde bu seçenek de kalmayacak.

Ülkede işini yitirmiş binlerce kişinin öfkesi sürerken, hükümet, bu yeni politikasıyla tarım sektörüne çözüm getirmeye çalışıyor. Ülkenin tarım ve çevre işlerinden sorumlu hükümet yetkilisi George Estuce, tarım ürünlerini toplayacak yabancı işçilerden sadece üçte birinin ülkede bulunduğuna dikkat çekti ve ürün toplamak için beyaz yakalı çalışanlara ikinci iş imkanı sunulduğunu söyledi. Hükümetin bu çağrısı dışında, çok sayıda beyaz yakalı çalışan tarım sektörüne uyum için çiftliklerde kurs görmeye başladı.

 

Beyaz yakalılar ‘tarlada’ çalışacak

Bir cevap yazın