Beyaz üzümün faydaları

Beyaz üzümün faydaları

Beyaz üzüm, meyveler arasında en güçlü antioksidan özelliğine sahip olan türdür. Taze beyaz üzüm, en az 15 tane antioksidan özellikli etkin madde içerir. Yoğun ve stresli bir hayatınız varsa öğleden sonra beyaz üzüm tüketmeniz gerekir. Vücuttaki tüm yorgunluğu ve stresi beyaz üzüm alır.

Beyaz üzüm tüketenler kendilerini daha dinç hissederler. Özellikle kronik yorgunluğa sahip olanların haftada birkaç kez beyaz üzüm tercih etmeleri gerekir. Tüketicilerin bu noktada dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Beyaz üzüm fazla tüketildiğinde şeker hastalığını tetikleyebilir.

Taze  beyaz üzüm  ve  taze  siyah üzümü tüketirken ölçülü olmaları gereken iki grup vardır. Bunlardan birincisi ilk dört ayını tamamlamamış hamilelerdir. İkinci grupta ise hekimleri tarafından “karaciğer yağlanması” teşhisi konulmuş  kişilerdir.
Hamilelerin taze üzüm tüketimlerinde ölçülü olmalarını gerektiren neden, içerdiği ellagik asit’tir. Bu asit, abortifacient (düşük yaptırma) özelliğine sahiptir. İkinci bir nedeni de yine taze üzüm türlerinin içerdiği diethyl-amin maddesinden kaynaklanır.

Taze beyaz üzüm kürünün kalpteki ritm bozukluğuna karşı önleyici ve yardımcı tedavi edici gücü bulunmaz bir özelliktir. Şikâyeti olanların günde 200 – 250 gram tüketecekleri taze beyaz üzüm muhteşem bir yardımcıdır. Reservatrol, taze beyaz üzümün kabuklarında bol miktarda bulur. Reservatrol, kötü huylu kolesterol (LDL) seviyesini düşüren, damar sertliğini önleyen ve antioksidan özellikli etkin bir maddedir.

Vücudunun herhangi bir yerinde henüz kapanmamış bir yarası bulunanlar üzüm, üzüm çekirdeği ve ceviz tüketiminden yara kapanana kadar kesinlikle uzak durmalıdır. Üzüm ve ceviz tüketimi yaraların kapanmasını geciktirir, hatta yarayı azdırabilir.

Prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği klinik deneyler ile kanıtlanmış olan Lycopen maddesi beyaz üzümde bulunuyor. Uzmanlar bu hastalıklardan korunmak için bireylerin sık sık beyaz üzüm tüketmeleri gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın