Bağlarda gübreleme nasıl yapılır?

Bağlarda gübreleme nasıl yapılır?

Asma uzun yıllar aynı toprak üzerinde kaldığı için gübrelemesi genç bağlar için farklı, normal verime yatmış bağlar için farklı yapılır. Genç bağların gübrelenmesi dip veya taban gübrelemesi şeklinde yapılırken, verime yatmış bağlarda asmanın gelişmesi ve verim değerleri ile orantılı verim çağı (mevsimsel) gübrelemenin yapılması gerekir.

Herhangi bir gübreleme uygulamadan önce tarlanın toprak durumu takip edilmelidir. Bunun için altı aylık veya yıllık olarak toprak analizi dikkate alınmalıdır. Genelde kullanılan gübreleme türleri, temel gübreleme, yapraktan gübreleme ve sulama ile suda çözünür gübrelerin uygulanmasıdır. 

Hassas bağcılıkta kullanılan yöntemler asmanın hangi tür gübreye ihtiyaç duyduğunu belirler. Bağlarda asma büyüme döneminde, bitkinin yaprak oluşturması ve dolayısıyla fotosentez yapabilmesi için daha fazla azota ihtiyaç duyar. Meyve büyümesi sırasında, asmaların güzel şekilli üzüm üretebilmesi için Potasyum’a ihtiyacı vardır. 

Gübreleme nasıl yapılır?

Bağlarda ilk işlem kış sonunda (Şubat) yapılır. Çiftçilerin büyük bir kısmı yanmış gübre uygular ve bahçe sürülür. Bazı çiftçiler yosun özü (Ascophyllum nodosum) kullanırken, bazıları ise özellikle alkali toprağı olan bağlarda nano gübreler kullanır.

Bağda gerekli olan gübre türü ve miktarı birçok farklı faktöre bağlıdır. Toprak türü, bitki yaşı, terbiye sistemi, çevre koşulları, üzüm çeşidi ve türü bu faktörlerin başında gelir. 

Bitkilerin gelişim aşamalarına göre istekleri farklılaşır. Bitki olgunlaşma aşamasına yaklaştığında, potasyum ihtiyacı artar ve azot ihtiyacı azdır. Bu aşamada, bitki şeker, fenol ve aroma içeriğini arttırmak için besinleri meyveye aktarır.

Gübrenin uygulama zamanı bağa göre değişiklik gösterir.  Sulanmayan bağlarda, bazı üreticiler kış aylarında tüm gübreleme uygulamalarında yavaş salınımlı gübre kullanarak uygulama yapmayı tercih eder. Sulanan üzüm bağlarında ise, temel gübreleme olarak % 75 P ve Mg ile birlikte % 50 N ve K uygulanır. 

Gübreleme işlemi uygulamadan önce toprak analizi yapmak ve pH değerini kontrol etmek çok önemlidir. Bağlara verilecek ahır gübresi sonbaharda verilmelidir ve toprak derin bir şekilde sürülmelidir. Potaslı ve fosforlu gübreler ise yine sonbaharda verilmelidir. Sıra arasına uygulanmalıdır.

Azotlu gübrelemede verilecek gübre miktarı en az 2-3 defa uygulanmalıdır. Gözler uyanmadan önce bir kısmı, ben düşme dönemine kadar ise kalan kısım verilmelidir. Geç zamanlarda verilen azotlu gübreler büyümeyi hızlandıracağından sürgünlerin pişiklenmesini önler. Kışın bağların soğuktan zarar görmesine neden olur. 

Bağlarda gübreleme nasıl yapılır

Bir cevap yazın