Bağcılıkta Üzüm Çeşitleri

Bağcılıkta Üzüm Çeşitleri

Bağcılıkta üzüm çeşitleri

Dünyanın 6’ncı büyük üzüm üreticisi olan ve bağ alanlarında 5’inci sırada olan Türkiye birçok çeşit üzüme ev sahipliği yapmaktadır.

Çeşit seçiminde en önemli belirleyicilerden birisi ürünün nasıl değerlendirilip, pazarlanacağı yani çeşidin kurutmalık mı, sofralık mı yoksa şaraplık mı olacağıdır. Örneğin, genellikle kurutmalık olarak değerlendirilen Çekirdeksiz üzüm (Yuvarlak ve Sultani) gerektiğinde sofralık ve şaraplık olarak da satılabilme avantajına sahiptir.

Sofralık çeşitlerden en önemlisi dünyada da yaklaşık yüzde 40’lık pazar payına sahip olan “Sultani çekirdeksiz”dir. Bu çeşidi son yıllarda giderek artan üretim alanları ile birlikte Alphonse Lavallée ve Cardinal çeşitleri izlemektedir. Yerli çeşitlerden Trakya ilkeren, yabancı çeşitlerden M. Palieri ve Red Globe üretim alanları artma eğiliminde. Bunların yanında Müşküle, Razakı, Yalova incisi ve Tarsus beyazı  ise üretimi düşen çeşitler arasında.

 

Şaraplık üzüm çeşidi olarak yerli çeşitlerden Papazkarası, Karasakız, Yapıncak, Vasilaki, Ada karası, Çal karası, Bornova Misketi, Kalecik karası, Emir, Beylerce, Narince, Öküzgözü, Boğazkere; yabancı çeşitlerden Cabernet Sauvignon, Carignan, Alicante Bouschet, Syrah, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc yetiştirilmekte olup son yıllarda Narince, Öküzgözü, Boğazkere, Cabernet Sauvignon, Kalecik karası, Syrah, Merlot gibi şaraplık üzüm çeşitleri ön planda yer alıyor.

Bir cevap yazın