Bağ Bozumunda Ne Yapılır?

Bağ Bozumunda Ne Yapılır?

Köklü bir geçmişe ve toprağa dair coşkulu bir anlama sahip bağ bozumu sadece üzüm toplamak anlamına gelmiyor. Bağ bozumu her kültürde farklı karşılama ve kutlama geleneklerine sahip. Ortak nokta ise umut ve bereket.

Bozuma hazır hale gelen üzümler için bağ bıçağı ya da bağ makası kullanılır ve kesilen üzüm salkımları küfelere doldurulur. Ardından üzümler salkımlarından ayıklanır ve potasyum nitratlı bir çözelti içine daldırılarak güneşte bekletilir. Sonrasında üretimin çeşitliliğine göre hazırlanırlar.

Bağ bozumları için günümüzde birçok festival düzenleniyor ve bağcılık kültürü gelişiyor. Bağ bozumu festivallerinin ülkemize coşkuyla kutlanmasını incelemeden önce bu festivallerin ve şenliklerin geçmişine bakmak gereklidir. Hristiyanlık öncesinde tüm Anadolu tapınaklarından yayılan bir şenlik bilinmekteydi. Eylül ayı geldiğinde her bölgede bir neşe ve eğlence söz konusuydu. Bu eğlencelerin kaynağı dalından toplanan üzümlerdi. Bu duruma Yunan döneminde de “bağ bozumu” denilirdi. Yunan Tanrısı Dionysos; bu neşeli günlerde elinde şarap ile tüm halkın eğlenmesini izlermiş. Her üzüm toplama döneminde ülkede, eğlence ve huzur söz konusu olurmuş. İşte böyle mitolojik bir geçmişi olan üzümlerin toplanması, ülkemize de getirdiği renklilik ve bereket ile bilinmektedir.

Bir cevap yazın