Bağ bozumu nedir? Türkiye’deki bağ bozum noktaları

Bağ bozumu nedir? Türkiye’deki bağ bozum noktaları

Bağ bozumu, bağda tek bir üzüm bırakmadan bağı üzümsüz bırakmaktır. Bağ bozumu zamanında o yılın mahsulü kutlamalarla toplanır, pekmez veya şarap yapılır ya da üzümler kurutulur. Aynı zamanda güzel yemekler yapılır, yenilir, içilir, eğlenilir. Bağ bozumu şenlik demek, mutluluk demektir.

Bağ bozumu sonbaharın göbek adıdır. Bağ bozumu zamanı için üzümlerin son olgunlaşma dönemine girmesi gerekmektedir. Bu yüzden ülkemizde mevsimlere ve bölgelere göre yakın ancak farklı tarihlerde yapılır. Bağ bozumu döneminin kıymetli olduğu yerler arasında ise Bozcaada, Edirne, Kırklareli, Urla, Elazığ, Ürgüp, Gelibolu ve Denizli yer almaktadır.

Bağ bozumu döneminde bağ makası veya bağ bıçağı kullanılır. Kesilen üzüm salkımları küfelere doldurulur. Ardından üzümler salkımlarından ayıklandıktan sonra potasyum nitratlı bir çözelti içine daldırılıp güneşte bekletilirler. Sonrasında ise pekmez ya da şarap hangisi yapılacaksa ona göre hazırlanırlar.

Bağ bozumu için üzümlerin olgun olmasına dikkat etmek gerekir. Zamanından önce toplanan üzüm ekşi olur. Genellikle bağ bozumu zamanı eylül ortalarından ekimin başına kadar olur.

Türkiye’deki bağ bozum noktaları

-Kapadokya Ürgüp bağ bozumu

-Bozcaada bağ bozumu

-Çanakkale bağ bozumu

-Denizli Çal bağ bozumu

-Elazığ bağ bozumu

-Urla bağ bozumu

-Tekirdağ Şarköy bağ bozumu

Kapadokya 

Bölgedeki bağcılık çok eski tarihlere uzanır. Bağcılık Hititlerle birlikte başlamıştır. Kapadokya’da üzüm yetiştiriciliği Frig, Pers ve Helenistik dönemde de devam etmiştir. Ürgüp’te yetişen Dimrit üzümü ismini mitolojideki toprak tanrısı Demeter’den almıştır.

Kapadokya’da yetişen üzüm taneleri özeldir. Bunun sebebi bölgenin az yağış alması ve toprakların verimli olması. Bu topraklarda yetişen ürünlerin aroması kendine özgüdür.

Kapadokya Ürgüp Bağ Bozumu Festivali, üzümlerin olgunlaştığı eylül ayının ikinci haftası kutlanıyor.

Bozcaada

Bağ bozumu Bozcaada ile bütünleşmiştir.  İklim şartlarından dolayı ada üzüm için elverişli ortama sahiptir. Eylül ayının ilk günlerinde Bozcaada’da bir hareketlilik söz konusu olur. Neredeyse tüm evlerde hazırlık yapılmaktadır. Eski gelenekleri unutturmamak için yapılan hazırlıklar, at arabaları, pırpır adı verilen minik traktörler, hep bir ağızdan söylenen neşeli şarkılar bu şenliğe renk katan unsurlar arasında yer alır.

Bozcaada’nın kendisi kadar ünlü olan bağ bozumu festivali, eylülün ilk haftasının ardından kutlanıyor.

Çanakkale

Çanakkale bağ bozumu festivali günümüzde Bozcaada ve Gelibolu’da büyük heyecanla kutlanmaya devam ediyor. 18 yıldır büyük bir özenle hazırlıklar yapılan şenliklere ilgi de oldukça büyük. Çanakkale’de eylül ayının ilk haftası bağ bozumu yapılıyor.

Denizli

Denizli’nin Çal ilçesinde yapılan bağ bozumu festivali uzun yıllardır devam etmektedir. Üzüm üreticilerinin sezonun yorgunluğunu ve stresini attığı festivalde, katılımcılar da keyifli bir sosyo-kültürel etkinliğin parçası haline geliyor.

Elazığ

Öküzgözü cinsi üzümün vatanı Elazığ’dır. Verimli toprakları ve su kaynaklarıyla Elazığ, Türkiye’nin en iri taneli üzümlerinin yetiştiği noktadır. Elazığ bağ bozumu eylül ayının sonlarına doğru gerçekleşiyor.

Urla

Urla’da bağ bozumu festivalleri 2600 yıllık bir geçmişe dayanır. Urla’da tarım arazilerinin neredeyse tamamı üzüm bağıdır. Bu nedenle bağ bozumu bölgede oldukça önemlidir. Eylül ayının ilk haftasında bölgede bağ bozumu gerçekleşir.

Tekirdağ

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde üzüm oldukça önemlidir. Şarköy ilçesinin, özellikle güneydoğusundaki mahalleler üzüm yetiştiriciliğine uygun iklime ve toprak yapısına sahiptir. Bölgede yetişen üzüm siyah ve tatlıdır.

 

Bağ bozumu nedir? Türkiye’deki bağ bozum noktaları

 

 

Bir cevap yazın