Badem nasıl yetiştirilir?

Badem nasıl yetiştirilir?

Badem nasıl yetiştirilir?

Badem akdeniz iklimini seven bir ağaç türüdür. Buna rağmen ülkemizde hemen hemen her bölgede kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Üretimdeki fazlalık kuşkusuz toprak verimliliğine bağlıdır.

Bademin yetişebilmesi için kumlu ve çakıllı topraklar idealdir. Yıllık 350 ile 400 mm arası yağışa ihtiyaç duyan badem, 12 metreye kadar uzayabilir. Dikim zamanları ise kışları ılık geçen yerlerde sonbahar, sert ve soğuk geçen yerlerde ilkbahardır.

Badem yetiştirirken eğilimli arazilere bahçe kurulmalıdır. Böylece kışın don gerçekleştiğinde soğuk havanın akması sağlanabilir.

Badem ekimi iki şekilde gerçekleşir.

-Doğrudan Araziye Tohum Ekimiyle: Daha çok sulama imkanı kısıtlı olan yerlerde, çöğürlerin yerinde aşılanması şeklinde uygulanır.

2.Aşılı Fidanlarla Dikim

Yapılarak: Taban ve sulama imkanı olan arazilerde aşılı

fidanlar kullanılmalıdır.

Bademde verim almak isteniyorsa  kalem

aşılar kullanılmalıdır. Fidan üretimi amacı ile ‘‘durgun T

göz aşısı’’ metodu kullanılmaktadır.

Bademde dikim mesafesi değişiklik göstermektedir. Bu durumda

kullanılan anaç, çeşit, ekoloji ve bakım şartları önemlidir. Mesafe zayıf ve az derin topraklarda 5×6 m., kuvvetli topraklarda 7×9 m. civarındadır. 5×6’lık dikimde 1 dönüme eğime göre 27-30 ağaç dikilir.

Badem fidanları dikime kadar rüzgardan korunmalıdır. Güneş zararını engellemek için sık ve tepeleri güneye meyilli olarak hendeklenmelidir.

Fidan dikimi, kışı soğuk olan bölgelerde gözler

kabarmadan ilkbahar başında, kışları ılık bölgelerde ise

sonbahar veya kış başında yapılmalıdır.

Badem bahçelerinde yıllık bakım

Badem, yetişme döneminde oldukça dikkatli bakılması gereken bir ağaca sahip. Bakım aşamalarını yıllık olarak sıralayacak olursak;

Toprak işleme: Sonbaharda, kış yağmurlarını tutabilmek için toprak derin şekilde kazılır. Bu şekilde verilen gübreler toprağın altına kolayca karışır. İlkbahar ve yaz aylarında ise yüzeysel bir sürüm yapılır. Bunun nedeni toprak üzerindeki yabancı otlardan kurtulmak ve toprağın su kaybını azaltmaktır.

Gübreleme: 

Gübreleme işlemi öncesi mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Analize göre gübreleme yapılmalıdır. Kimyasal gübreler ağaçların taç

izdüşümü içerisine gövdeyle temas etmeyecek şekilde uygulanmalıdır. Çiftlik gübresi mutlaka kullanılmalıdır.

Sulama: 

Sulama işlemlerine nisan-mayıs aylarında başlanmalıdır. Böylece sürgün gelişimi hızlanacak, sağlıklı ve yeterli çiçek tomurcuğu oluşumunu sağlanacaktır. Bu işlemle birlikte meyvelerin dolgun olması sağlanacaktır.

Budama: 

Badem ağaçlarında genellikle modifiye lider terbiye sistemi uygulanır. Bu işlem ağaca şekil vermeye yöneliktir. Ağaç üzerindeki çiçek tomurcukları yıllık sürgünler ve buket dallar üzerinde oluşur.

Budama işlemi her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Dikimden 15–20 yıl sonra ise gençleştirme budaması yapılmalıdır.

Bir cevap yazın