Asma yaprağının faydaları

Asma yaprağının faydaları

Asma, hem yaprakları tüketilen hem de meyvelerinden faydalanılan, asmagiller familyasından, tırmanıcı bir bitkidir. Vietnam ve Yunan mutfaklarında önemli bir yere sahip olan asma yaprağının ana vatanı Türkiye’dir. Asma meyvesi olan üzüm, sirke ve alkol yapımında da yaygın olarak kullanılır. Uzun yıllardır şifa amacıyla da kullanılan bu bitki gıda sektöründe de kullanılır. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitkidir. Asm yaprağının sapının da faydaları bulunur. Eskiden Anadolu’da sigara içenlerin çoğu sigarayı bırakabilmek için tefrin olarak adlandırılan bu sapları kullanmışlardır.

İçerisinde bulunan yüksek oranda A vitamini ile göz sağlığını korumaya yardımcı olan asma, barındırdığı çinko sayesinde boşaltım sistemini destekler. Demir sayesinde ise kansızlık oluşumunu önler. Bunların yanı sıra ağız sağlığında ve varis tedavisinde de olumlu etkilere sahiptir. İşte asmanın başlıca faydaları;

1. Anemiyi önlemeye yardımcı olur

Asma yaprağının faydaları denilince akla gelen ilk şey anemiyi önlemeye yardımcı olduğudur. Çünkü içinde bol miktarda demir minerali vardır. Demir, kırmızı kan hücrelerinde (alyuvar) hemoglobinin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Bu etkisi aynı zamanda demirin emilimine katkıda bulunan C vitamini ile de desteklenirse aneminin önlenmesinde büyük bir katkı sağlar.

2. Göz sağlığını destekler

Üç asma yaprağından oluşan bir porsiyon, vücuda 124 mikrogram A vitamini sağlar. Bu günlük A vitamini ihtiyacınınn %10’dan fazlasını karşılar. Retinol olarak da bilinen bu vitamin, vücudun rodopsin oluşturmasına yardım eder ve böylece loş ışıkta görüş kalitesi artar. Rodopsin karanlık ve loş ışıkta görmeyi sağlayan ve gözlerimizde bulunan bir çeşit proteindir. Bunun haricinde A vitamini antioksidan olarak da iş görür ve bağışıklık sistemini korur, erken yaşlanmanın önüne geçer

3. Bağırsakları korur

Asma yaprağı bağırsak mukozasını koruyan ve onaran çinko mineralini içerir. Böylece hem diyare probleminde hem de mukoza hasarı olduğunda bağırsağın hızla iyileşmesine yardımcı olur. Baş ağrısının azalmasını sağlar. Bu özelliklerinden faydalanmak için birkaç asma yaprağını suda 15 dakika kadar kaynatıp suyunu içmek gerekir. Asma yaprağı midede iltihap oluşumu engeller.Ancak aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır.

4. Varis tedavisinde kullanılır

Asma yaprağının kadın ve erkekte bacak ödemine sebep olan venöz yetmezlik üzerinde olumlu etkileri vardır. Venöz yetmezlik damarların kalbe kan pompalamada zorluk çektiği tıbbi bir durumdur ve genellikle örümcek ve varisli damarlarla karakterizedir. Asma yaprağı ile varis tedavisi ise şöyledir: 1 avuç asma yaprağını ince ince kesin ve 1 litre suda kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve günde 3 defa yarım çay bardağı bu sudan için.

5. Ağız yaralarını yok eder

Asma yaprağı ağız içinde çıkan aftlara karşı oldukça etkilidir. Antimikrobik özellikleri sayesinde hem aft, hem gingivit gibi diş eti problemlerini hem de ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda diş çürümesine yol açan bakterilerin büyümesini engeller. Bu etkisinden faydalanmak için birkaç parça asma yaprağını suda kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin ve bu suyla ağzınızı çalkalayın.

lg.php.gif6. Kilo vermeye yardımcı olur

Asma yaprağı ile zayıflama hızınızı artırabilirsiniz. İnsana vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan asma yaprağı vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sindirim sürecini destekler ve kabızlığı önler. Tek başına kilo vermenizi sağlamaz ama bu sürece destek olabilir. Bunun için 1 litre suya 50 gram asma yaprağı atın ve kısık ateşte kaynatın. Kaynamaya başlayınca ocaktan alın ve 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında süzün ve yemeklerden sonra 1 fincan tüketin.

7. Saç problemlerini önler

Saçın daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlar. Kepeklenmeyi ve dökülmeyi önler. Asma dalları budandıktan sonra içerisinden üzüm asması suyu denilen bir sıvı akar. Bu suyla saçları yıkamak daha sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu suyun içilmesinin böbrek taşlarını düşürmede olumlu etki yapar.

Asma yaprağının faydaları

Bir cevap yazın