Asma yaprağı nasıl salamura yapılır?

Asma yaprağı nasıl salamura yapılır?

Mevsiminde satın alınan ve sonra taze olarak tüketilen birçok sebze ve meyve salamura yapılır. Zeytinler turşular, üzüm yapraklarından da kışın tüketilmek üzere salamura elde edilir. Bunların içinde en çok merak edilen salamura yaprağın nasıl yapıldığıdır. Peki Türk mutfağının baş tacı sarmalarının kaynağını oluşturan asma yaprakları nasıl salamura yapılır? İşte detaylar…

Salamura en klasik uzun süre dayanan salamura yöntemidir. Bu yöntemde asma yaprakları tuzlanır pet şişelere veya cam kavanozlara konarak saklanır. Asma yaprağını salamura yapmak için gerekenler;

– Yarım kilo Kaya Tuzu
-2 Litre Su
-Cam Kavanoz
-10 tane Asma Yaprağı
-1 bardak Kaya Tuzu

Salamura yapılışı:

-8-10 tane asma yaprağı alınarak küçük desteler yapılır.

-Yaprakların parlak yüzeyi üstte kalacak şekilde her destenin sap kısmına 1 çay kaşığı kaya tuzu dökülür ve rulo yapılır. 

– Hazırlanan bu rulolar tercihen cam bir kavanozun içine aralarında boşluk kalmayacak şekilde bastırılır. Kavanoz tamamen dolduktan sonra elle üstten tekrar sıkıştırılaştırılır.

Her 1 litre su için 200 gram kaya tuzu kullanarak hazırlanan tuzlu su soğuduktan sonra havası çıkması için birkaç seferde yavaş yavaş eklenir ve suyun dibe kadar inmesini sağlanır.

– Kavanozu ağzına kadar suyla doldurduktan sonra yaprakların suyun üzerine çıkmaması için ağırlık olarak temiz bir taş veya esnek plastik bir parça yerleştirilir.

– Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve serin yerde muhafaza edilir. Ara sıra suyu kontrol edilir. Eksildiyse üzerine tuzlu su eklenir.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yaprakların havayla temas etmemesini sağlamaktır.

 

Asma yaprağı nasıl salamura yapılır?

Bir cevap yazın