Asma saksıda nasıl yetiştirilir?

Asma saksıda nasıl yetiştirilir?

Saksılarda asma yetiştirmek ve yetiştirdiğiniz asma ağaçlarından üzüm yemek istemez misiniz? Hem de üzümlerinizi az bir bakım ile üretebileceğinizi biliyor muydunuz?  Cevabınız evetse başlayalım…
Öncelikle asma yetiştiriciliği ile başlamak gerekirse Türkiye asma yetiştiriciliği bakımından oldukça uygun coğrafi koşullara sahip yapıda olup Türkiye’nin hemen her yerinde asma yetiştiriciliği yapmak mümkündür. Ayrıca bağlarda, bahçelerde yetiştiriciliği yapılan asmayı evlerinizde ve evlerinizin balkonlarında da yetiştirme imkanınız var.
Toprak seçiciliği çok olmayan ph olarak hafif asidik ve nötr toprakları terci eden, zorluk seviyesine göre orta derecede zorluğa sahip yetiştiriciliği olan bir bitkidir.
Üzüm saksısı seçimi
,
Saksılarda üzüm yetiştiriciliği yapmak için, oldukça kuvvetli olan asmayı desteklemek gerekmektir. Bu sebeple asma yetiştirmek için kullanacağınız saksılarınızın geniş ve sağlam olması gerekmektedir. En az 35-45 cm derinliğinde, 50-60 cm genişliğinde olan bir saksıya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Fakat başlangıç aşamasında daha küçük ölçekli saksılar kullanın ve asma bitkiniz gelişip büyüdükçe sizde kullandığınız saksıları genişletin.
Saksıda üzüm yetiştirirken hangi çeşidi kullanmalıyız?
Saksılarda yetiştireceğiniz üzümler için herhangi bir çeşit sınırlaması yoktur. Bu aşamada dikkat edeceğiniz tek şey yaşadığınız bölgede yetiştiğini bildiğiniz çeşitleri kullanmaktır. Eyer üzüm çeşitleriyle ilgili bilginiz yok ise asma fidanı satan yerlerle görüşüp hastalıklara dayanıklı ve bölgenizde iyi yetişen çeşitleri tercih edebilirsiniz.
Saksıdaki üzümler ne kadar ışığa ihtiyaç duyar?
Asmalarınızın yer aldığı saksılarınızı güneşli, sıcak bir yere yerleştirmelisiniz. Unutmayın asmanın en az günde 6 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. Üzüm ağaçları mantari hastalıklara karşı oldukça hassas olduğu için saksılarınızın muhakkak hava sirkülasyonu olan ve kuru yerlerde olması gerekmektedir.

Saksıda üzüm asması bakımı

Aşağıda verilen ipuçlarını takip ederseniz saksıda asma bakımının aslında zor olmadığını göreceksiniz.

– Tozlaşma

Saksılarda üzüm yetiştirirken, çoğu üzüm çeşidinin kendi kendine verimli olduğunu ve kendi başına meyve ürettiğini bilmelisiniz. Bununla birlikte, çiçeklenme zamanında bitkiyi yavaşça sallayarak daha iyi verim elde edilir.
Malçlanması
Toprakta aşırı derecede su buharlaşmasını önlemek ve kökleri sıcaklık dalgalanmalarına karşı korumak için saksıların üst kısımlarında çam kabuğu, kompost veya çakıl taşı kullanmalısınız.(bu şekilde harika görünecektir).

Kışlatma

Sert kışları olan iklimlerde, bitkiyi korumak zorundasınız. Bunun için bitkiyi sıcak mekanda tutmaya çalışın. Ayrıca, sulama işlemini azaltın ve bu süre zarfında herhangi bir gübre kullanmayın.
-Budama
Saksıların yapısına göre ve göz zevkinize göre üzümlerinizi budayabilirsiniz. Sonuçta profesyonel bir üzüm yetiştiriciliği yapmıyorsunuz. Bu kısımda size vereceğimiz ipucu ise iki yıldan eski asma dalları üzüm vermez bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca saksınız küçük olduğu için üzüm taslaklarından asma ağaçlarında iki ya da üç adet bırakmaya çalışın. Çünkü ağacınız saksıda olduğu için daha fazlasını yetiştiremeyecek ve üzümlerinizi kalitesi düşecektir.
– Hasat
Hasat, üzüm bitkisi en az 2-3 yaşındayken meyve vermeye başlayacaktır. Genel olarak, üzüm, geç Ağustos ayından geç Ekim ayına kadar her zaman olgunlaşır. Tam olarak ne zaman meyve vereceği iklimin çeşitliliğine ve üzüm türüne bağlıdır. Üzümlerin hasat için hazır olup olmadığını öğrenmenin yolu ise onları tatmaktır. Yeterince tatlı ve hoş olanları seçerek hasadınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın