Arıların faydaları nelerdir?

Arıların faydaları nelerdir?

Arılar, bitkilerin tozlaşmasını sağladığından dünya için son derece önemlidir. Öyle ki küresel ekonomiye faydaları 153 milyar Euro’dur. 

Arılar, insanların beslenmesine temel halkayı oluşturuyor. Meyve, sebze ve hayvan besini için üretilen bitkilerin büyük çoğunluğunun tozlaşmasını sağlıyor. Böylece biyolojik çeşitliliğe büyük katkı sunuyorlar. 

Peki arıların faydaları nelerdir?

Tozlaşmayı sağlarlar

Arılar polenleri bitkiden bitkiye, çiçekten çiçeğe taşıyarak tozlaşma adı verilen bir süreci gerçekleştirmiş olurlar. Bu ufak canlılar sırtlarında dünyanın ağırlığını taşırlar. İlkbahar aylarında erik veya elma çiçeklerinde vızır vızır işlerler. Böylece meyvelerin oluşması için ilk adımı da atarlar. Arılar insanlar için gıda mahsullerinin oluşmasında %85 katkı sağlarlar.

Bal üretirler

Arılar insanlar tarafından tüketilen bir besin olan balı üreten tek böcek türüdür. Bal, doğal ve antibakteriyel bir ürün olması nedeniyle sağlıkla alakalı birçok yarara sahiptir. Besin değeri oldukça yüksek olan ballar tatlı olarak tüketildiği gibi çayın yanında ya da kahvaltının yanında tüketilebilir.

Balmumu üretirler

Bal arılarının salgı bezlerinden sağlanan bal mumu mobilya mumu, güzellik ürünleri, dudak kremi vb. alanlarda kullanılır. Bu bal mumları arıların balı depoladıkları bal peteklerinin oluşmasında kullanılır. 

Propolis yaparlar

Arılar kovandaki küçük çatlakları kapatmak için reçineli bir malzeme kullanırlar. Arılar ağaçlardan topladıkları reçineyi biraz bal ile karıştırarak propolis yaparlar. Propolis arıların kovanlardaki boşlukları kapamak, tehlikeli mikropları ve mantarları uzak tutmak için kullandıkları bir yöntemdir. 

Polen topları oluştururlar

Arılar tarafından yiyecek kaynağı olarak çiçeklerden toplanan ve depolanan toplara polen denir. Polenler insanlar için mükemmel bir vitamin, mineral ve aminoasit kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Alerjilere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Vücudun direnç kazanmasında etkilidir. 

Arı sütü üretirler

Arı sütü, su, proteinler, şekerler, yağlar, vitaminler, mineral tuzlar ve aminoasitler içeren çok zengin ve besleyici bir üründür. Coğrafyaya ve iklime bağlı olarak değişim gösterir. 

Yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Arı sütü aynı zamanda bir antioksidan kaynağıdır ve bitkisel ilaçlarda besleyici bir tonik olarak kullanılır. Araştırmalar ayrıca arı sütünün sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın